do kasy suma: 0,00 zł

Preparaty dla kotów - pchły i kleszcze

Zagrożenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze

 

Wiosna to początek inwazji kleszczy – pasożytów będących nosicielami wielu chorób, niekiedy nawet śmiertelnych.

Długo wyczekiwana wiosna przyniesie nam (właścicielom psów i kotów) wiele niespodzianek. Wtedy coraz więcej właścicieli zwierząt zwraca się do gabinetów lekarzy weterynarii z prośbą o pomoc w usunięciu kleszczy. W tym sezonie „wysyp” kleszczy jest szczególnie „obfity”, gdyż usiłują one przeżyć oraz zachować swój gatunek. Atakują wówczas zwierzęta i ludzi, dlatego u kotów jak i u psów spotykamy po naście albo i dziesiąt przyczepionych do skóry kleszczy. Kleszcze u zwierząt najczęściej przyczepiają się na grzbiecie, głowie, szyi, pod pachami oraz w pachwinach. Preferują miejsca, gdzie skóra jest delikatna i dobrze ukrwiona. U ludzi lokalizacja jest podobna (często można je spotkać także pod kolanami, a u kobiet w fałdzie pod biustem).

Po usunięciu pasożytów z miejsca ich wszczepienia, pozostają lokalne odczyny skórne, które pozostawione bez zabezpieczenia, stają się „wrotami” do infekcji. Zakażenia te, najczęściej powikłane bakteriami ropnymi, mogą powodować rozprzestrzenianie się infekcji skóry. Dodatkowym czynnikiem mogącym powodować powstawanie ropnych zakażeń skóry jest świąd. Zwierzęta drapiąc się powodują uszkodzenie skóry i dalsze infekcję. Należy pamiętać, że oprócz miejscowych odczynów zapalnych skóry, będących wynikiem wkłucia się kleszcza, istnieje również ryzyko zakażenia człowieka lub zwierzęcia chorobami przenoszonymi przez kleszcza.

 

Do tych najbardziej znanych należą:

1. Borelioza (Choroba z Lyme)

Choroba ludzi i psów, powszechnie występująca w wielu lesistych okolicach całej Europy. Głównym jej nosicielem jest kleszcz Ixodes ricinus. Zakażone nimi psy mogą latami pozostawać bezobjawowymi nosicielami choroby. Najczęstsze objawy choroby, to: puchlina i bolesność stawów, kulawizna, źle rokujące objawy ze strony nerek, objawy nerwowe i zaburzenia pracy serca. U ludzi pierwszym widocznym objawem jest tzw. rumień wędrujący, którego zauważenie jest utrudnione u zwierząt ze względu na okrywę włosową otaczającą skórę.

2. Piroplazmoza

Zwana też Babeszjozą, niezwykle groźna, często śmiertelna choroba psów. Najważniejszym nosicielem jest Dermacentor reticulatus. Objawy uwidoczniają się po 2-3 dniach od zakażenia. Należą do nich: silne przygnębienie, gorączka, anemia, ciemny mocz (zabarwienie rozpadających się czerwonych krwinek) oraz wiele innych nietypowych objawów. Choroba nieleczona kończy się śmiercią.

3. Hepatozoonoza

Choroba psów i kotów. Do zakażenia dochodzi poprzez zjedzenie kleszczy (wszystkie rodzaje kleszczy występujące w Polsce) podczas prób wyskubywania ich przez zwierzęta. Objawy nietypowe: głównie gorączka oraz objawy ze strony nerek. Choroba ma charakter nawrotowy.

4. Porażenie pokleszczowe

Choroba ludzi, psów i kotów. Wywoływana na skutek ukąszeń kleszczy (wszystkie rodzaje kleszczy występujące w Polsce) i wprowadzenia do organizmu neuro-toksyn. Objawy w zależności od rodzaju porażonych nerwów, np.: trudności w poruszaniu, połykaniu, kulawizny.

5. Ehrlichioza

Choroba psów przenoszona przez kleszcza Rhipicephalus sanguineus. Okres wylęgania jest zmienny i waha się od kilku dni do wielu tygodni. Zróżnicowane objawy kliniczne. Niektóre psy pozostają jedynie nosicielami bezobjawowymi, u innych stwierdza się przygnębienie, gorączkę, obrzęk kończyn i moszny, niechęć do poruszania się, wybroczyny na błonach śluzowych.

6. Ropne stany zapalne skóry o różnym nasileniu, jako powikłania po ukąszeniach kleszczy i rany powstałe w wyniku drapania się zwierząt w tych miejscach.

 

Uwaga, ważne !

Przeniesienie czynników chorobotwórczych nie zachodzi w ciągu całego okresu żerowania kleszczy. Największe ryzyko występuje w drugiej fazie szybkiego picia krwi. W tym czasie kleszcz pozbywa się nadmiaru płynów pobranych z krwią, wprowadzając je do rany. Płyny te mogą zawierać drobnoustroje. Do transmisji zarazków dochodzi najczęściej po 48 godzinach od rozpoczęcia pobierania pierwszej krwi. W chwili, gdy na zwierzęciu znajdujemy bardzo nabrzmiałego kleszcza, ryzyko przeniesienia jest znaczne, gdyż żerowanie krwią zostało prawdopodobnie zakończone.

 

Jak zapobiegać problemom związanym z inwazją kleszczy?

Najlepszym sposobem zapobiegania, jest stosowanie skutecznych i sprawdzonych preparatów. Zapraszamy na konsultację w celu doboru dla Twojego Pupila najlepszego środka w walce z pasożytami zewnętrznymi.

 

Co zrobić, gdy kleszcz zaatakuje?

Można go usunąć samodzielnie – wykręcając i jednocześnie ciągnąc ku górze (kleszczy nie wolno wyrywać). Pomocne w tym zabiegu są różnego rodzaju urządzenia –chwytacze kleszczy. Jednym z nich, które polecamy jest O’TOM, dzięki któremu bezpiecznie i skutecznie możemy usunąć różnej wielkości kleszcze. Miejsce po ukłuciu należy dobrze zdezynfekować. W żadnym wypadku nie powinno się smarować kleszczy jakimkolwiek tłuszczem.(stare złe nawyki) Zabiegi takie są nieskuteczne, a wręcz niebezpieczne. Podrażniony w ten sposób kleszcz pozbywa się nadmiaru płynów pobranych z krwią, wprowadzając je z powrotem do organizmu żywiciela. Niejednokrotnie płyny te zawierają niebezpieczne drobnoustroje. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

 

lek.wet. Stefan Gut

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium